Monday, March 27, 2017

Adepticon Clash of Kings 2017

In North America, Mantic sponsors two tournaments - The North American Clash of Kings Championship at Adepticon and the (newly renamed) King of Gencon tournament at Gencon (of course).

While not the largest Kings of War tournament in the US, it is the officially Championship sponsored by Mantic.  Ronnie has talked about having the winners being flown over to take part in the CoK across the pond, though it hasn't yet happened unfortunately.

This year the NACoK was held the weekend of March 25th and 26th, once again at Renaissance Schaumburg  Hotel and Convention center as part of Adepticon.

Attendance, unfortunately, was slightly down from last year with 27 people competing for the medal and golden Blaine trophy.
A great time was had by all!
Amazingly, we managed to keep on schedule Saturday and only were a little off (due to some players not checking the schedules posted all around the hall.

Round one was a basic Pillage! scenario, with each table having five tokens.
Round one gets started
Russ v Tim
Justin v Michelle
Steve v Kara
Kyle v Uriah
Andrew v Jesse
Dave v Jerry
Britton v Tim
Joe v Shannon
Tim v Jon
Erich v Bob
Grant v Caleb
Ron v Amy
Mar v Felix
On the suggestion of a couple of players, I changed up the schedule to take the longer lunch break after game 2 instead of game 1.  This worked out very well, as most people didn't need the big break after only one game, but really appreciated it after playing two.

Round 2 started right on time.
Mark v Tim
Tim v Jesse
Russ v Erich
Britton v Tim
Dave v Bob
Amy v Grant
Justin v Joe
Jon v Uriah
Ron v Caleb
Michele v Shannon
Grant v Kara
Cyle v Andrew
Kyle v Steve
Felix v Jerry
After the second round we took a late lunch break, and I did the paint judging.  There were some really fantastic armies displayed.
Jesse Cornwell's Ogres
Tim Akers Elves
Justin Fugate's Forces of the Abyss
Jon Carter's Undead
Uriah Mach's Forces of the Abyss
Joe Cottrell's Basileans
Tim Bowie's Brotherhood
Erich Trowbridge's Orcs
Brinton William's Dwarfs
Dave Baker's Forces of the Abyss
Amy Stamper's Dwarfs
Grant Barnes Orcs
Bob Woodhouse's Empire of Dust
Tim Bjur's Elves
Mark Rupp's Brotherhood
Ron Dille's Ratkin
Michele Olsen's Elves
Grant Smith's Brotherhood
Cyle Pool's Goblins
Kyle Przlenski's Twilight Kin
Felix Castro's Herd
Jerry Paige's Elves
Steve Malone's Twilight Kin
Kara Brown's Abyssal Dwarves
Shannon Shoemaker's Goblins
Caleb Easler's Dwarves
I have to apologize to Andrew Summers, as somehow I missed getting a picture of his Brotherhood army, though I do have this one from Daycon a few weeks ago
Andrew Summer's Brotherhood
I did try to snap some close ups of some of my favorite models as well
Jesse had a little fun with the banners on his ogres
Erich's banners for his Orcs were just amazing (though he admitted they were done by a friend of his)
Units need cool banners
Bob Woodhouse themed hi Empire of Dust on the classic Bruce Campbell's movie, "Army of Darkness".  After Ash leaves, the necronomicon takes over and converts everyone to Deadites.  This is Ash's car
Really cool, using the rule that allows monsters / heroes to be on bigger bases if necessary (though it did come back to bite him in a game where it could not pivot to countercharge because it was too close to the edge, and if it turned it would be off the board)
I've always been a greenskin fan, and Grant Barne's Orcs has dome very nice models.
I have a soft spot for the old Giants of Albion models from GW - as I've used them in my UGPS army as well
Uriah Mach had a really cool idea for a legion of larvae being driven into battle
Jon Carter's Wraiths surprise everyone when he shows they are converted Mantic models
Amy Stamper did a nice job on these Earth Elementals
Briton Williams' had some nice dwarf conversions - these rising from their graves to defend the keep
fun Dwarf knights as Brock Riders
Repurposing his dirigibles as Organ Guns
Don Dille did some nice Ratkin conversions for Hackpaws, using goblin fleabags
Ron's display had the pit where the ratkin were coming from, filled with smoke and fire (batting and LEDs)
Michele Olsen's elves were simply incredible.  She had LEDs in her Tree Herder (with a mushroom on the base as the switch)
I love these Drakon riders with butterfly wings
She sculpted the mushrooms that she used for Forest Shamblers
Even simple Palace Guard are awesome
Even her bolt throwers are extraordinary
Kyle Przlenski's Twilight Kin were top notch
a fantastic job on the light cav
The base of the spear men is tiered so each can reach over the one in front instead of between.
Felix Castro's Stampede perfectly fits the theme of the unit - big out of control animals that run over everything
Jerry Paige has some fantastic Drakon Rider conversions
and some very nicely painted Forest Shamblers
Steve Malone may not have finished this unit yet, but it is already looking good
Andrew Summer's Forsaken Beasts are reaper dragon turtles
Kara Brown added an new hero to her army
She also built a Dragon Fie Team
Shannon Shoemaker went all out on his spider themed Goblin army, including this arachanok spider as a slasher
Spiders for fleabag riders
Goblin Testudo's (that almost look like spider egg sacks)
and some pretty cool war trombones
I love the model Caleb Easler used for his steel behemoth.
I barely finished all the paint judging and got round three off on time.
Kara v Tim
Grant v Joe
Bob v Steve
Tim v Felix
Kyle v Shannon
Justin v David
Erich v Britton
Andrew v Jerry
Ron v Grant
Uriah v Tim
Cyle v Caleb
Jesse v Russel
Michele v Mark
Jon v Amy
The fourth and final round for Saturday started and ended on time, so people could attend Mantic night if they wanted.
Felix v Grant
Mark v Dave
Erich v Jerry
Jesse v Shannon
Joe v Steve
Ron v Michele
Caleb v Russ
Uriah v Justin
Jon v Kyle
Tim v  Tim
Tim v Bob
Amy v Cyle
Kara v Brinton
Sunday dawned bright and early, and unfortunately we lost two people (I'm thinking due to hangovers from Mantic night), and we got started late as we had to wait for a few players that couldn't seem to be able to read the schedule, but otherwise round five went very well
Joe v Jerry
Grant v Tim
Russ v Justin
Steve v Amy
Mark v Rupp
Ron v Tim
Kyle v Jesse
Shannon v Erich
Cyle v David
Michele v Uriah
Caleb v Briton
Felix v Jon
Andrew v Kara
And then it was round six.  Dice were rolled, scores were tabulated and votes were cast.

Tim v Michele
Grant v Britton
Russ v Bob
Steve v Tim
Justin v Kyle
Amy v Jesse
Ron v Uriah
Joe v Erich
Jerry v Cyle
Andrew v Mark
Kara v Shannon
Jon v David
Caleb v Felix
I did not know until this year the Adepticon provides not only the packets and awards, but also the prize support for the tournaments (vendors can pay their booth fees either with cash or product for prize support).  This is how they have gotten their reputation for huge prize support.  We had more than I've ever given out at a tournament before

All the prizes
First place - Gold Blaine, medal, mega starter, three regiments and a handful of blisters
Second gets a silver Blaine and medal, with four regiments and a pair of blisters
Third get copper Blaine and medal, three regiments and a blister.
Best Painted Mantic Army gets a medal, K&$ Multicase, regiment and terrain piece.
Best sportsman gets a medal, case, regiment and terrain
Of course last place gets a wooden spoon, plus some counter charge dice (and pen) and a Manticon tape measure (a finely crafted measuring device, definitely not a dollar store tape measure with a sticker on it).
So at the end of two days, we had our winners!
Wooden Spoon goes to Ron Dille
Honorable Mention was given to Michele Olsen for the highest scored (and voted) army, but unfortunately it did not have 90% Mantic models (or any for that matter), so wasn't eligible to win a prize.
The Best Painted Mantic Army went to Jon Carter
I didn't feel too bad for Michele, as she went on to win Most Sporting (She tied with Kyle Przlenski, but this award goes to the person with the LOWER battle score on a tie).
3rd Place went to Jesse Cornwell (who had the highest sports score, but you can only win one award)
Second place, for the second year in a row, went to Shannon Shoemaker
And first Place went to Erich Trowbridge - with a 6-0 record!
and some loser standing around (that is NOT a fanny pack, it is a speaker so I have some bit of a voice left after four days)
Immediate feedback was that 50 minutes per player for 2250 points was not enough time, and needs to be at least 55 minutes (and I don't really have a problem upping it next year).  The difference between last years 2500 points and this years 2250 was significant - people were not as drained for the fourth game as before, so I think it is a good size to stick to.

You can, of course, see all the results on the warscore page for the event.

It seemed that everyone had a great time, and I look forward to running it again next year.

Because it is all fun and games . . .

1 comment:

  1. Thanks for the writeup, Mike. As always, great event and lots of fun. gg to all the participants.

    ReplyDelete